We don’t work in silos.

Everything in Nature is connected. So, too, are the disciplines that inform our work.

We have purposefully built an interdisciplinary staff of practitioners who transcend the boundaries of their respective fields. Fueled by knowledge and driven by passion, each one of us is committed to a healthier, more just and sustainable world.

Adam Feuerstein CPA

Chief Financial Officer

Aiman Duckworth PLA, LEED AP

Senior Landscape Architect, Urban Ecologist

Amy Nelson

Marketing & Brand Leader

Armando Garcia

Restoration Construction Supervisor

Austin Vong

Environmental Scientist

Brett Long PE

Senior Water Resources Engineer

Brooke Marshall

Marketing Coordinator

Bryan Arvai PE

Senior Water Resources Engineer

Bryan Sullivan

Assistant Construction Project Team Leader

Bryon Salladin CF, CA

Senior Environmental Scientist, SAF Certified Forester®, ISA Certified Arborist™

Caroline Hildebrand

Ecologist

Chris Matroniano

Controller

Chris Rehak

Geospatial Manager & Data Scientist

Chris Streb PE, LEED AP

Learning & Innovation Leader

Claudia Browne

Western Strategy Leader

Cullen Simon PE, LEED AP

Engineering Technician

Danielle Ursprung

Integrated Water Resources Engineer

Doug Streaker PE

Principal Engineer

Ellie Month

Water Resources Engineer

Emily Beacham PE

Water Resources Engineer

Emma Podietz

Landscape Designer

Erin English PE, LEED AP

Senior Engineer, Practice Leader

Erin Mundorf LEED GA

Water Resources Engineer

George Battersby PE

Senior Water Resources Engineer

Hanna Harper

Geospatial Analyst, Environmental Scientist

Harold Leverenz PE, PhD

Environmental & Wastewater Engineer

Helen Little

Integrated Water Resources Engineer

Jacques Varvel

Construction Project Team Leader

James Way

Proposal Director

Jennifer Dowdell ASLA, LEED AP

Practice Leader: Landscape Ecology, Planning & Design

Jennifer Zielinski Missett PE

Chief Operations Officer

Jensen Noel

Operations Coordinator

Jessica Hardesty Norris PhD

Senior Ecologist

Jim Cooper PLA, ASLA, PWS

Principal Landscape Architect

Jim Favret DBIA

Construction Coordinator

Joe Berg CERP, PWS, CSE

Senior Ecologist, Practice Leader

Joey Marshall

Graphic Designer

Jose Velazquez

Restoration Field Technician

Josh Wilson

Senior Ecologist, Project Manager

Julia Richter PE

Water Resources Engineer

Justin Park PLA, ASLA, LEED GA

Senior Landscape Architect

Katherine Bartter

People & Culture Leader

Katie Talley PE

Senior Water Resources Engineer

Keith Bowers FASLA, PLA, PWS

Landscape Architect/Restoration Ecologist, Southeast Atlantic Bioregion Team Leader, Founder

Kevin Dahms PE

Hudson River Bioregion/Northeast Highlands & Coastal Bioregion Team Leader, Water Resources Engineer

Kevin Grieser CERP

Great Lakes Bioregion Team Leader, Senior Landscape Ecologist

Kevin Nunnery PhD, LSS, LEED AP

Senior Ecologist

Lee Mallonée PLA

Senior Landscape Architect

Lisa Feather

Staff Accountant

Matt Koozer CPESC

Construction Leader

Meghan Gloyd PE

Senior Water Resources Engineer

Michael Lighthiser PE, LEED AP

Principal Engineer

Michael Peterson

Construction Operations Team Leader

Miguel Arteaga

Ecological Restoration Construction Supervisor

Mike Trumbauer CERP

Senior Restoration Ecologist, Chesapeake/Delaware Bays Bioregion Team Leader

Nate Wadley PE

Water Resources Engineer

Nels Beyer

Restoration Equipment Operator

Nolan Schillerstrom

Conservation Biologist

Olin Christy

Senior Engineering Technician

Pete Muñoz PE, LEED AP

Senior Engineer, Practice Leader

Quinn Caralle

Marketing Coordinator

Rachel Spadafore

Senior Restoration Ecologist

Rafael Guzman

Restoration Field Technician

Rebecca Winer-Skonovd

Eastern Bioregions Leader, Senior Environmental Scientist, Senior Project Manager

Reyes Velazquez

Restoration Field Technician

Rose Marie Price

Office Administrator, Project Management Assistant

Russell Daniels

Engineering Technician

Sarah Emrich PE, LEED GA

Water Resources Engineer

Sarah Roberts

Senior Environmental Scientist

Sarai Carter

Landscape Ecological Designer

Sera Fleishman

Water Resources Engineer

Shayla Woodhouse PE

Project Engineer

Sunny Dood

Project Accountant

Susan Sherrod PhD, CE, CERP, PWS

Senior Ecologist

Suzanne Hoehne CE

Senior Ecological Designer

Sydney Salzwedel

Water Resources Engineer

Tanaira Cullens

Environmental Scientist

Ted Brown PE, LEED AP

President, Chief Executive Officer

Tom Denbow

Senior Scientist

Tristan Burwell

CADD Manager

Vince Sortman

Senior Fluvial Geomorphologist

Team

Job Openings

Administrative Assistant

Chesapeake

Learn More

Water Resources Engineer

Chesapeake Bioregion

Learn More

Water Resources Engineer

Great Lakes Bioregion

Learn More

Landscape Architect

Great Lakes Bioregion

Learn More

Interdisciplinary Internship

Chesapeake/Delaware Bays Bioregion

Learn More